Програма ПРС має на меті підготовку розшукових та патрульних собак для потреб української армії, прикордонників, митниці, пенітенціарної служби та міліції, залучення молоді із собаками для проходження спеціальної кінологічної підготовки та вплив на робочі якості українського поголів’я собак службових порід, які застосовуються в якості розшукових та слідових. І якщо митниця не займається розшуком людей, то зацікавлена в отриманні поголів’я, яке має робочі одорологічні здібності.
Програма ПРС складається з трьох ступенів складності, де перший рівень – базовий, другий – перехідний, а третій – професійний. Програми по ПРС на іспитах та змаганнях можуть корегуватися положеннями про конкретний захід відповідно до специфічних вимог тієї, чи іншої служби, або підрозділу.
Згідно з методикою проходження іспитів в реальних умовах, організатор не забов’язаний регламентувати деякі умови виконання навиків. Наприклад – кількість перетинаючи слідів в умовах населеного пункту.
Головним результатом успішного проходження іспитів є виконання головної задачі – виявлення та нейтралізація порушника (ВПР).
Програма ПРС є складовою частиною комплексу охоронно-захисних програм «ВІДСІЧ».
Програма підготовки спеціальних собак «Патрульно-розшуковий собака — 1» (ПРС – 1) з комплексу охоронно-захисних програм «Відсіч» Кінологічної Спілки України.
Програма «Патрульно-розшуковий собака-1» має на меті масову базову підготовку поголів’я собак службових порід для виконання завдань з виявлення, розшуку, затримання та знешкодження диверсантів, терористів та злодіїв.
ПРС-1 являється першим ступенем підготовки патрульно-розшукових собак і складається з двох основних навиків: патрулювання та переслідування по «гарячому» сліду.
Надалі підготовка собак ускладнюється та розширюється в програмах 2 та 3 ступеня.
ПРС-1 надає право участі в «Робочому класі» на виставках КСУ рангу САС собакам, які успішно склали іспити з цієї дисципліни, а також право на отримання титулу «Чемпіон України» та титулів САСТ і R.САСТ.
Умови та порядок виконання навиків.
1. Патрулювання.
Собака на повідку рухається разом з провідником лісовою дорогою. Лісовий масив має щільно підходити до дороги з обох боків. Довжина дистанції – 300 метрів. Вірогідний противник в захисному костюмі під цивільним одягом повинен замаскуватися і нерухомо сидіти або лежати в 15 кроках від дороги з любого боку від неї. Собака повинен зібрано та уважно рухатись по дорозі, провідник має право зупиняти та насторожувати собаку командами та жестами, які не регламентуються. Провідник з собакою мають право двічі пройти по маршруту («туди і назад»). Суддя рухається позаду собаки в 50-ти метрах, не відволікаючи його. В кінцевій точці першого проходу (якщо порушника не виявлено) провідник з собакою чекають на суддю, після чого починають рухатись у зворотньому напрямку.
При виявленні ВПРа собака повинен чітко вказати на його місце знаходження будь-яким способом. Провідник повинен зупинитися та підняти вгору вільну руку, сигналізуючи судді про виявлення противника. Після цього він голосно подає ВПРу команду вийти з піднятими руками. ВПР встає і стріляє в бік провідника з 9-мм пістолета та починає тікати.
Провідник пускає собаку на ураження, відстібнувши повідок. ВПР повинен прийняти собаку, не розвертаючись до неї обличчям. Провідник знімає собаку механічним, або будь-яким іншим способом, бере собаку на повідок та конвоює порушника ззаду до дороги. Вивівши ВПР на дорогу, він подає останньому команду стати на коліна та підняти руки за голову.
Навик вважається виконаним, якщо собака виявив та затримав порушника (під час першого, або другого проходження дистанції).
2. Розшук по «гарячому» сліду.
Відвівши собаку на 10 метрів від ВПР, провідник дає йому можливість скритися серед дерев з протилежного боку від місця його засідки.. ВПР повинен пройти 1500 метрів звичайним шагом (акцентувати слід будь-яким чином забороняється). ВПР повинен зробити поворот під кутом 90 градусів не раніше, ніж через 300 метрів, пройти 50 метрів і зробити ще один поворот під прямим кутом таким чином, щоб знову рухатись прямо від того місця, де знаходиться собака. В кінцевій точці сліду він ховається, використовуючи особливості місцевості, але йому забороняється залазити на дерева, тощо.
Через 30 хвилин провідник заводить собаку вглиб лісу на 10 метрів в 10 метрах від того місця, де зайшов в ліс ВПР, і здійснює постановку собаки на слід під прямим кутом. Час для постановки – 5 хвилин. Переслідування здійснюється на повідку. Провідник має право повторних постановок на слід у випадку, коли собака його губить.
Коли собака встановить візуальний контакт з ВПР, останній атакує собаку (лобова атака). Собака з повідка не спускається, знімається з ВПРа будь-яким способом.
Навик вважається виконаним, якщо собака знайшла по сліду та знешкодила порушника не пізніше, ніж через 40 хвилин після постановки на слід.
«Патрульно-розшуковий собака — 2 (ПРС-2)»
«Патрульно-розшуковий собака — 2 (ПРС-2)» складається з двох розділів : 1) Обшук приміщення 2) Розшук людини по запаховому сліду
ПРС – 2 є перехідним ступенем до третього ступеня найбільшої складності слідової роботи.
ПРС-2 надає право участі в «Робочому класі» на виставках КСУ рангу САС собакам, які успішно склали іспити з цієї дисципліни, а також право на отримання титулу «Чемпіон України» та титулів САСТ і R.САСТ.
1. Обшук приміщення. Іспит проводиться в нежитловому одноповерховому приміщенні , яке , складається з 8-10 окремих, або прохідних кімнат .
Приміщення може бути захаращене побутовими та іншими предметами , головна вимога — на підлозі приміщення не повинно бути скла та інших гостро-ріжучих предметів , які можуть бути травмонебезпечними . Мета іспиту — перевірка собаки на здатність пошуку порушника в закритих приміщеннях . Іспит проводиться в світлу пору доби . Вірогідний противник в захисному костюмі під цивільним одягом проникає в приміщення з протилежного боку від місця входу собаки , та ховається в одній із кімнат, використовуючи предмети та мотлох для маскування , і на весь час іспиту завмирає , не створюючи шуму до моменту атаки собакою . З входу територія усього приміщення має бути «засліжена» слідами третіх осіб(тільки не ВПР) . Провідник перед входом у приміщення знімає собаку з повідка та посилає на обшук . Собака повинен , увійшовши в приміщення, одразу активно розпочати пошук ВПР , послідовно відпрацювати всі кімнати . Провідник слідує за собакою, не втрачаючи з нею візуального контакту . Собака, виявивши ВПР, повинен негайно атакувати його. ВПР починає рухатись тільки після атаки собаки, пасивно уникаючи укусів. Провідник знімає собаку в будь–який спосіб і на повідку виводить з приміщення . ВПР залишається на місці. ВПР заборонено виходити з приміщення через головний вхід до закінчення перевірки останнього учасника іспитів .
2.Розшук людини по запаховому сліду
Довжина маршруту-3км.
Давність сліду-3 години 30 хвилин
Час, відведений на розшук — не більше 90 хвилин .
Слід — одинарний .
Маршрут включає в себе : 2-«петлі»; 1-«вісімка»;2-тупих кута ; 1-гострий кут; 2-перетинаючих сліда двох різних людей . Маршрут проходить в заміській зоні , на «незасліженій» території . Маршрут починається з «петлі» діаметром 20-25м. На протилежних сторонах «петлі» розкидано ласощі(мясо)-3 куска . Через 100м. від першої «петлі» проходить перший перетинаючий слід , перпендикулярно до маршруту ВПР . Другий перетинаючий починається в тому ж місці, що й перший, але перетинає маршрут ВПР багаторазово , хвилястою лінією впродовж 10м. Надалі маршрут складається відповідно інструкції судді , куди включенні вищевказані зміни маршруту (кути та петлі) враховуючи природні умови місцевості . На всьому маршруті категорично заборонені будь-які візуальні підказки собаці та провіднику. В кінцевій точці сліду ВПР ховається, використовуючи особливості місцевості, але йому забороняється залазити на дерева, тощо. Провідник ставить собаку на слід з обшуку місцевості . Собака працює на довгому повідку . При постановці собаки на слід кількість спроб не регламентується. Час для постановки собаки на слід -10хвилин .Коли собака встановить візуальний контакт з ВПР, останній атакує собаку (лобова атака). Собака з повідка не спускається. Знімається з ВПРа будь-яким способом.
Навик вважається виконаним, якщо собака знайшла по сліду та знешкодила порушника не пізніше, ніж через 90 хвилин після постановки на слід.
«Патрульно-розшуковий собака — 3 (ПРС-3)»
«Патрульно-розшуковий собака — 3 (ПРС-3)» — є вищим ступенем програми і вимагає професійного рівня підготовки розшукових собак. Вимагає від провідника собаки вміння працювати із спеціальним пристроєм «Шершень».
ПРС-3 складається з двох розділів :
1) Розшук людини по запаховому сліду
2) Вибір розшукуваної людини зі сліду та її затримання
ПРС-3 надає право участі в «Робочому класі» на виставках КСУ рангу САС собакам, які успішно склали іспити з цієї дисципліни, а також право на отримання титулу «Чемпіон України» та титулів САСТ і R.САСТ.
1. Робота по запаховому сліду: . Довжина маршруту — 5 км.
Давність сліду 6 годин 30хвилин.
Час, відведений на розшук – не більше 150 хвилин.
Слід одиночний. Маршрут включає в себе гострі кути та петлі , перетинаючи сліди, відволікаючи подразники (тварини, люди, транспорт, тощо), 2 «розтяжки» , 1 запахову пастку із сильнодіючою речовиною. На початку маршруту (перші 50 метрів) обов’язково розкидані ласощі (м’ясо), які можуть бути розкидані також і по всій довжині маршруту. Маршрут починається в заміській зоні , проходить через населений пункт та завершується за межами населеного пункту.
На всьому маршруті категорично заборонені будь-які візуальні підказки собаці та провіднику.
Провідник на старті отримує від судді консервований запах в приборі «Шершень». Використавши належним чином консервований запах , останній ставить собаку на слід з обшуку місцевості. Собака працює на довгому повідку. Якщо собака губить слід , провідник повинен використати консервовану повітряно-запахову суміш , та повторно поставити собаку на слід . При виявленні розтяжки на маршруті собака повинен зупинитись за 0.5-1м. перед розтяжкою і беззвучно позначити її властивим особисто їй способом . Під час роботи собака не повинен відволікатись на тварин, сторонніх людей та будь-які інші подразники.
Головна мета – привести провідника до місцезнаходження ВПР, якого собака має визначити із групи людей, які знаходяться поруч з розшукуваним.
2. Вибірка людини
Закінченням сліду є майданчик 50х50 метрів, на якому п’ятеро людей в цивільному одязі (один із них – суддя) спокійно рухаються в межах майданчику в любому напрямку. Всім їм категорично заборонено в будь-який спосіб привертати до себе увагу собаки. Шостий – розшукуваний порушник — нічим не відрізняється від п’яти статистів.
Вийшовши на кордон майданчика, позначений спеціальною стрічкою, провідник надягає на собаку намордник та пускає її на вибір розшукуваного ВПР.
Собака має правильно вибрати ВПР та атакувати його. Після першої результативної атаки ВПР падає на землю, не роблячи спроб до спротиву. Провідник забирає собаку.
Повторних спроб вибору ВПР не надається.