Положення про правила тестування собак за програмою «Собака–компаньйон»
Додаток № 2 до рішення
Київської міської ради від 25.10.2007 №1079/3912
Положення про правила тестування собак за програмою «Собака–компаньйон»
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Організатором проведення тестування собак за програмою «Собака–компаньйон» (далі – тестування) є комунальне підприємство «Центр ідентифікації тварин» (далі – Центр).
Проводиться тестування за запрошеннями власників собак.
Центр встановлює склад тестувальної комісії, до якого входять: суддя (інструктор–кінолог), районний інспектор Центру по нагляду за утриманням тварин та секретар комісії.
До тестування собак за програмою «Собака–компаньйон» допускаються всі власники собак, які одержали підтвердження в тім, що вони успішно пройшли співбесіду по кінології, або ті, які пред’явили офіційні підтвердження своєї компетентності в області кінології. Учасники, які вперше беруть участь в тестуванні собак і ще не одержали відповідне підтвердження своєї компетентності в області кінології, повинні в усній формі успішно пройти тест компетентності в даній області. Це необхідно зробити до початку роботи із собакою в практичній частині тестування.
Питання по тестуванню власників собак в області кінології знаходяться у розділі «А» цього Положення.
До проходження тесту допускаються собаки всіх порід і розмірів. Мінімальний вік собак повинен бути дванадцять місяців.
Перед проходженням тесту собака повинна бути ідентифікована по номерному жетону.
Суддя має право, при недотриманні порядку й безпеки, перервати, або закінчити виступ учасника, або захід у цілому.
Рішення судді є остаточним і оскарженню не підлягає.
Щоб бути допущеним до тестування розділу «С» згідно цього Положення, учасник тесту повинен набрати мінімум 40 балів у вправах розділу «В» цього Положення. Суддя сам визначає, здає або не здає собака розділ «В» цього Положення.
При тестуванні собаки згідно розділу «С», цього Положенн, суддя сам визначає здає чи не здає собака цей розділ.
Для здачі випробувань за програмою «Собака–компаньйон» собака повинен бути видресирований й виставлений безпосередньо власником або ін. людиною, що проживає в тій же сім’ї.
Між випробуваннями згідно розділів цього Положення немає строку очікування.
Дозволяється участь у випробуваннях собаки в будь–якому нашийнику крім суворого та радіокерованого. Також не дозволяється кріпити повідок до нашийника в режимі «зашморг».
Здача тестування згідно розділу «С», цього Положення, повинна обов’язково проходити в умовах, максимально наближених до міських .
Для успішного проходження тестування необхідно набрати не менш 40 балів у розділі «В» і одержати залік по навичках вправи 1 і 2 розділу «С» цього Положення.
Власники з собаками, що одержали за результатами тестування згідно розділу «В», цього положення, не менш 51 бала і успішно здали навички вправи 1–3 розділу «С» цього Положення, нагороджуються пам’ятною медаллю.
Всі власники, що успішно пройшли тестування зі своїми собаками, одержують від Центру сертифікати та жетони, зразки яких визначаються Центром.
РОЗДІЛ «А» – СПІВБЕСІДА НА КОМПЕТЕНТНІСТЬ В ОБЛАСТІ КІНОЛОГІЇ ДЛЯ ВЛАСНИКІВ СОБАК
Перелік питань
1. Нормативна база про права власників тварин.
1.2. Правила поводження з собакою у громадських місцях.
1.3.Відповідальність власника собаки за шкоду, заподіяну майну або здоров’ю іншої особи. Правила страхування відповідальності власника собаки за шкоду, заподіяну третій особі.
1.4. Перелік місць, в яких забороняється знаходитись з собакою.
1.5. Правила перевезення собак громадським транспортом в м. Києві та за його межами.
1.6.Перелік документів, які обов’язково повинні бути оформлені на собаку.
2. Умови утримування собак.
2.1. Вимоги до власника щодо обов’язкового щеплення та дегельмінтизації його собаки. Від яких хвороб проводиться обов’язкове щеплення собак? Як часто потрібно проводити повторне обов’язкове щеплення та дегельмінтизацію? Перші ознаки захворювання собаки.
2.2. Хвороби собак, які можуть бути небезпечними для людей. Їх загальні ознаки. Гігієна утримання тварини.
2.3. Тепловий удар.
2.4. Перша допомога собаці у випадку порізів, проколів та інших подібних ушкоджень.
2.5. Годування та поїння собаки. Мінімальна добова кількість вигулювання собаки. Моціон.
3. Поведінка собаки (загальні поняття).
4. Які методи виховання тварин Ви знаєте? Яким чином потрібно винагороджувати собаку? Яким чином можна наказувати собаку?
5. В яких випадках, на Вашу думку, собака може проявляти агресію?
6. Що, на Вашу думку, є спровокована і неспровокована агресія?
7. Соціальна адаптація Вашого собаки (загальні поняття).
РОЗДІЛ «В» – ЗАГАЛЬНА СЛУХНЯНІСТЬ СОБАКИ
Вправи виконуються на майданчику для дресирування собак або в природних умовах.
Максимальна кількість умовних балів – 60. Кожна вправа починається й закінчується в базовій позиції «Поруч» (собака сидить поруч із лівої сторони від власника).
Мінімум 40 балів потрібно, щоб учасник був допущений до розділу «С» цього Положення.
Забороняється використовувати засоби, що спонукують:
ласощі;
предмети гри.
Якщо власник через фізичне нездужання не може виконати ту або іншу частину вправи, то він повинен повідомити про це суддю до початку тестування.
Якщо фізичне нездужання власника не дозволяє вести собаку ліворуч, то в такому випадку собаку дозволяється вести аналогічно праворуч.
Дозволяється хвалити собаку після кожної виконаної вправи без використання засобів, що спонукують.
Команди можуть подаватися на будь–якій мові, але не повинні змінюватися в процесі здачі випробування.
Перед виконанням вправи 1 дресирувальник здає рапорт судді, під час якого собака повинен перебувати в наморднику біля ноги власника, після чого демонструється рукостискання судді і в цей час собака повинен бути абсолютно спокійним до цього. Якщо собака проявляє реакцію, то подальше проходження тестування припиняється.
Вправа 1. «Поруч на повідку» і демонстрація байдужості до пострілу – 15 балів.
Коли власник і собака демонструють вправу «поруч на повідку», проводяться мінімум два постріли (але не тоді, коли власник із собакою проходять через групу людей). При цьому собака повинен залишатися байдужим до звуку пострілів. Якщо собака демонструє панічний страх або агресивне поводження, то він негайно знімається з випробувань. Якщо собака демонструє певний острах або агресію до пострілів, залишаючись при цьому під контролем власника, то ця вправа вважається частково виконаною і відбувається відрахування балів.
Повний бал зараховується тільки тому собаці, що виявив себе абсолютно байдужим до пострілів.
Постріли: постріли повинні бути зроблені з відстані п’ятнадцяти кроків з 5–ти секундним інтервалом між двома пострілами. Рекомендується використовувати спортивний пістолет 6–9 мм калібру. Якщо в судді з’являються сумніви, то йому дозволяється зробити додаткові постріли, щоб протестувати собаку.
Постріли можуть бути зроблені тільки під час вправи «Поруч на повідку».
Вправа 2. «Сидіти» під час руху – 10 балів.
Перед початком виконання навички власник знімає повідок.
З базової позиції власник і собака починають рух по команді «Поруч» уперед по прямій лінії. Пройшовши мінімум десять кроків, власник дає команду голосом «Сидіти!». Собака негайно повинен швидко виконати команду, а власник, не змінюючи швидкості, проходить ще двадцять кроків. Власник зупиняється й розвертається до собаки. По сигналу судді власник повертається до собаки й займає базову позицію (собака сидить поруч із лівої сторони від власника).
До 5–ти балів віднімається, якщо собака по команді «Сидіти!» лягає або встає.
Вправа 3. «Лежати!» під час руху й «До мене!» – 15 балів.
З базової позиції власник і собака починають рух по команді «Поруч» уперед по прямій лінії. Пройшовши мінімум десять кроків, власник дає команду голосом «Лежати!». Собака повинен швидко виконати команду, а власник проходить ще двадцять кроків по прямій лінії, зупиняється й розвертається до собаки. Після знака судді власник підкликає собаку командою «До мене!». Собака при підході повинен виявити зацікавленість і швидкість виконання команди, швидко підбігти та близько сісти прямо перед власником.
По команді «Поруч!» собака повинен швидко зафіксувати себе в базовій позиції (собака сидить із лівої сторони від власника).
До 5–ти балів знімається, якщо по команді «Лежати!» собака сідає або зупиняється стоячи враховуючи те, що друга частина вправи – команди «До мене!» і «Поруч!» – виконана коректно і без помилок.
Вправа 4 (на витримку). «Лежати» при відволікаючих обставинах – 20 балів.
Перед тим, як інший власник із собакою готуються почати вправу по слухняності згідно вправи 2 цього розділу, перший власник дає собаці команду «Лежати!» у місці, зазначеному суддею. Після цього власник відходить від собаки на двадцять кроків, не залишаючи поруч ніякого предмета (повідок та ін.). Власник повинен спокійно стояти спиною до собаки.
Собака залишається лежати, поки інший собака не закінчив вправи 2 і 3 цього Положення. Після закінчення вправи 3, по сигналу судді, власник підходить до собаки й займає базову позицію, після чого дає собаці команду «Сидіти!».
Власник не повинен рухатися, знаходячись в зазначеному місці, поки суддя не попросить його забрати собаку.
Рухи власника, замаскована допомога собаці, а також зміна собакою лежачого положення розглядаються суддею як помилки, і приводять до відрахування балів. Бали знімаються, якщо собака сідає або встає з лежачого положення, при цьому залишаючись у зазначеному місці. Якщо собака відходить більш ніж на три метри від призначеного місця до того, як інший собака закінчив вправу 3 цього розділу, то відбувається часткове відрахування балів. До 5–ти балів знімається, якщо собака встає з лежачого положення під час підходу власника до собаки.
Вправи повинні бути виконані по можливості в міських умовах або в максимально наближених до міських. Присутні тільки суддя із секретарем і учасник із собакою.
За результатами тестування згідно з цим Положенням бали не нараховуються. Загальне враження судді від поводження собаки в міських умовах є вирішальним чинником у визначенні: чи здано тестування згідно з цим Положенням.
Суддя може ухвалити рішення щодо проходження собакою тестування в наморднику згідно з цим Положенням.
Вправа1. Поводження собаки в міських умовах.
По сигналу судді власник із собакою на повідку ідуть по вулиці (дорозі). Суддя знаходиться за ними на певній дистанції. Собака повинен іти поруч із власником (з лівої сторони від власника, поруч із коліном). Собака не повинен відхилятися або забігати вперед.
Собака не повинен реагувати на рух машин, пішоходів і т.п.
Людина пробіжить повз собаку. Потім велосипедист проїде повз собаку, і він не повинен звертати увагу на цих людей. Пробіжка пішохода й проїзд велосипедиста демонструються з боку собаки. Після цих вправ дресирувальник підходить до судді, потискує йому руку й розмовляє з ним. Під час бесіди собака може сидіти, лежати або стояти.
Вправа 2. Поводження собаки в ускладнених міських умовах.
По сигналу судді власник разом з собакою рухаються крізь сильний пішохідний потік. Під час руху власник повинен двічі зупинитися. Перший раз собака по команді сідає, другий раз собака по команді лягає. Собака повинен виконати ці команди. Під час цієї вправи повинні бути чутні різні міські шуми, такі як шум минаючого поїзда, автомобілів, гудки, сирени і т.п.
Собака повинен спостерігати за власником і залишатися спокійним й зібраним.
Місцем для цієї вправи можуть бути залізнична станція, автобусна зупинка, спортивна арена і т.п. (Можна симулювати міські умови, використовуючи автомобілі, паркувальний майданчик тощо).
Вправа 3. Поводження собаки, залишеної без власника.
По сигналу судді, власник разом з собакою починають рух по пішохідній доріжці. Пройшовши невелику відстань, власник прив’язує собаку до забору, стовпу і т.п. Після цього власник ховається й перебуває поза полем зору собаки протягом двох хвилин. У цей час інший учасник із собакою проходять по тій же доріжці повз прив’язаного собаку на відстані п’ятнадцяти кроків від неї.
Собака, що проходить тестування повинен залишатися спокійним і зібраним (минаючий собака не повинен бути агресивним стосовно інших собак).