В програмі ПКД перевіряють такі навики:
(перевіряє помічник судді перед початком виконання навиків учасником)
Собакам:
Все спорядження має бути справним, відповідати розміру собаки та відповідати вимогам безпеки.
Форма одягу учасників – спортивно-повсякденна.
Обов’язки учасника починаються в момент входу на територію проведення випробування, і закінчуються після церемонії нагородження та виходу за вказану територію. Учасник повинен виконувати правила випробування, дотримуватися вимог і вказівок організаторів та суддів.
Учасник змагань зобов’язаний слідкувати за своїм собакою, не допускати випадків нанесення травм тваринам, глядачам, іншим учасникам та членам суддівської комісії. Всі собаки в очікуванні проходження випробувань або після випробування поза робочою зоною мають бути на повідцях і при необхідності в намордниках.
У випадку запізнення на старт з поважної причини, учасник проходить випробування останнім (або за вказівкою судді).
Якщо собака має специфіку навчання, відмінну від цього Положення (собака по команді «Поруч» знаходиться праворуч від провідника, відрізняються команди але не змінюються під час виконання навику тощо), або певний стан здоров’я, який не передбачає ветеринарні обмеження фізичних навантажень, учасник має попередити суддю на старті до початку виконання навиків.
Під час випробування можливе тактильне або вербальне заохочення собаки з дозволу судді (учасникам дозволяється уточнення, чи можна заохотити собаку). Інші заохочення або заохочення без дозволу судді розцінюються як додатковий вплив на собаку.
Усі переміщення по полю між навиками відбуваються лише за вказівкою судді. У випадку вказівки судді «Вільно рухаємось …» провідник просто проводить собаку на повідці у вказаному напрямі без будь-яких команд.
Організатор має право зняти учасника та його собак з випробування (відсторонити від участі) у випадку жорстокого поводження з власним або чужим собакою, неповажного ставлення до суддівської комісії, порушення встановлених правил або неспортивної поведінки відносно інших учасників.
Порядок нагородження переможців визначається організаторами випробування.
Протокольні церемонії відбуваються одразу після завершення роботи рахункової комісії.
Базове положення – собака сидить ліворуч від провідника рівно, щільно, не навалюючись.
Команди: «Намордник» (або інша довільна команда), «Поруч», «Сидіти».
Провідник з собакою виходить на позначку старту випробування довільно, зупиняється. Подає команду «Сидіти». За вказівкою судді вдягає на собаку намордник, і після наступної вказівки судді за командою «Поруч» починає рух у напрямку судді. В метрі від судді провідник зупиняється разом з собакою (команда «Поруч») і подає рапорт: «Провідник *** із собакою породи *** за кличкою *** для проходження випробування за програмою ПКД прибув». Подає команду «Сидіти», вітається з суддею.
За вказівкою судді провідник знімає намордник.
Під час виконання навику собака має нейтрально сприймати одягання та знімання наморднику, не заважати вдяганню і не намагатись його зняти.
Команди «Сидіти», «Зуби» (або інша довільна команда).
За вказівкою судді провідник демонструє зубну систему прикус і комплектність. Собаку можна фіксувати командою «Сидіти» та додатково подавати команду «Зуби».
Під час виконання навику собака має спокійно сприймати дії провідника і не заважати йому.
Команда: «Поруч»
За вказівкою судді провідник з собакою переходить на позначену точку старту для проходження за маршрутом та зупиняється. Після дозволу судді починати рух провідник подає собаці команду «Поруч» і починає рух за маршрутом, позначеному фішками. Команда «Поруч» подається при початку руху, зміні напрямку руху та при зупинці. Повідець під час виконання навику має вільно провисати. Собака рухається ліворуч від провідника, під час зупинки займає базове положення.
В кінці маршруту провідник з собакою зупиняється. За вказівкою судді розвертається.
За вказівкою судді провідник з собакою виконує повороти на місці (праворуч або ліворуч на 90⁰ , кругом на 180⁰).
Під час виконання навику собака має рухатись біля лівої ноги провідника: праве плече собаки на рівні лівої ноги провідника. Собака не має відхилятися від лівої ноги провідника у будь-якому напрямку. Під час зупинки собака займає базове положення без додаткових команд.
Команди: «Сидіти», «Лежати», «Стояти».
На початку навику собака знаходиться в базовому положенні. За вказівками судді провідник подає команди «Сидіти», «Лежати» або «Стояти», за якими собака займає відповідне положення.
Під час виконання навику собака має по першій команді прийняти потрібне положення біля лівої ноги, не змінювати його за власним бажанням і не пересуватися до наступної команди.
Команди: «Можна», «Не можна» (або інші команди дозволу та заборони, якими користується провідник з попереднім повідомленням судді)
Собака займає базове положення за командою провідника. Провідник на відкритій долоні пропонує собаці смаколик і, за вказівкою судді дозволити чи заборонити їсти, дозволяє або забороняє з’їсти смаколик, відповідно.
Якщо суддя дає вказівку заборонити з’їсти смаколик, після команди заборони провідника собака має ігнорувати запропоновану їжу.
Команди: «Сидіти», «До мене»
За вказівкою судді провідник вільно рухається на вказану суддею точку. Зупиняється обличчям до судді. За командою провідника собака займає базове положення. За вказівкою судді провідник подає собаці команду «Сидіти» і відходить від нього по прямій на відстань 20 метрів, де зупиняється спиною до собаки. Повідець залишатися на собаці або провідник забирає повідець з собою на власний розсуд. За вказівкою судді провідник повертається обличчям до собаки і за окремою вказівкою судді подає команду «До мене».
Під час виконання навику собака має залишатися у сидячому положенні до команди провідника, після чого максимально активно, не відволікаючись, підбігти до провідника і 1) обійти його і зайняти базове положення (підхід з обходом провідника до базового положення) або 2) сісти безпосередньо перед провідником максимально близько (фронтальний підхід). У випадку фронтального підходу провідник чекає на вказівку судді і переводить собаку в базове положення командою «Поруч».
© 2022. Всі права захищено. Цитування, відтворення, розповсюдження будь-яким чином цього документу в цілому або його частин можливе виключно з письмового дозволу КО «el Karin».